Barista کیست؟

barista

Barista شخصی است که نوشیدنی های قهوه مبتنی بر اسپرسو را تهیه و همچنین به طور کلی سرو می کند. در ایالات متحده آمریکا ، اصطلاح باریستا اغلب برای کارمندان کافی شاپ که هم اسپرسو و هم نوشیدنی قهوه معمولی تهیه می کنند، استفاده می شود. اگرچه اصطلاح باریستا از نظر فنی به فردی اطلاق می شود که در زمینه تهیه اسپرسو به طور حرفه ای آموزش دیده باشد ، اما ممکن است از آن برای توصیف هر کسی که مهارت بالایی در ساخت شات های اسپرسو و نوشیدنی های اسپرسو مانند لاته و کاپوچینو دارد استفاده شود.

منشا واژه

کلمه barista از ایتالیا منشا گرفته است، و به معنی شخصی است که بعنوان متصدی بار، نوشیدنیهای الکلی و غیرالکی مثل قهوه و اسپرسو را سرو می کند. این اصطلاح ایتالیایی وقتی مفرد است، برای هر دو جنس یکسان است. در زبان انگلیسی، در زمان مفرد و جمع بودن هم به جنسیت وابسته نیست (جمع: baristas)، اما در زبان ایتالیایی وقتی جمع مربوط به مذکر باشد “baristi” است و وقتی مربوط به مونث باشد “barmen” یا ” bartenders” است که به معنی “barmaids” یا پیش خدمت بار است. در ایالات متحده، این اصطلاح محدود به فردی است که نوشیدنی های مبتنی بر قهوه را سرو می کند و شامل مشروبات الکلی نمی شود. 

توصیف شغل Barista

عموماً ، باریستاها که در کافه ها ، کافی شاپ ها یا بارها کار می کنند ، و با دستگاههای اسپرسو تجاری (بجای دستگاههای اسپرسو خانگی) کار می کنند. در حالی که شغل آنها ممکن است ساده به نظر برسد، اما کار با دستگاههای تجاری اسپرسو مشکلاتی دارد. برخی از آنها “دستی” هستند و نیازمند آموزش و توانایی فوق العادهای برای اختلاف جزئی که بین انواع مختلف قهوه، شرایط آب و هوایی و  تمایل مشتری و فاکتورهای دیگر وجود دارد، هستند. دسته دیگر دستگاههای ” فوق اتوماتیک” هستند که تنها نیازمند یادگیری فشار دادن یک دکمه هستند. از آنجایی که baristas با دستگاههای بسیار دقیقتری کار می کنند، آنها باید تمام مراحل تهیه اسپرسو را بیاموزند. 

علاوه بر تهیه اسپرسو، baristas همچنین باید تهیه انواع فوم، کف و بخار شیر را به منظور تهیه انواع نوشیدنیهای مبتنی بر اسپرسو شامل قهوه press فرانسوی، قهوه pour over و قهوه drip را آموزش ببینند. دانستن تفاوت بین نوشیدنیهای مثل Cortado که ترکیبی از مقدار مساوی شیر غلیظ با اسپرسو است با flat white که ترکیبی از مقدار مساوی از بخار شیر و خود شیر با اسپرسو است، از جمله کارهای barista است. در نهایت، برای بسیاری از barista ها، سرویس به مشتری بخش کلیدی شغل آنهاست. آنها نوشیدنی ها را برای مشتری سرو می کنند و اغلب مشتریان با barista ها بطور مستقیم در تماس اند. درکافی شاپ های بزرگتر، barista ممکن است در پشت صحنه کار کنند و تماس مستقیمی با مشتری نداشته باشند، اما در کافه های کوچکتر، فردی که نوشیدنی را تهیه می کند آن را سرو نیز می کند. 

آموزش و تخصص Barista

اگرچه ممکن است یک باریستا با شرکت در دوره های آموزش barista مهارت های شغلی خود را بدست آورد ، اما معمولاً آنها توسط پیشکسوتان این کار آموزش می بینند. بسیاری از barista ها به مهارتهای خود افتخار می کنند و سالهای زیادی را صرف بدست آوردن تکنیک های اختصاصی برای تهیه نوشیدنی های عالی خود کرده اند.  باریستاهای با تجربه تر اغلب وظیفه آموزش نیروهای جدید را دارند. این آموزش می تواند شامل تهیه نوشیدنی های روزمره تا ایجاد نوشیدنی های تخصصی و یادگیری نحوه استفاده از ماشین های پیچیده باشد. 

مسابقات Barista

این تمایل وسواس انگیز برای بهبود مهارت های فردی منجر به مسابقات محلی و بین المللی barista شد. اگرچه مسابقات رسمی باریستا در نروژ آغاز شده است ، اما مشهورترین و مورد احترام ترین مسابقه بارستیا ، اکنون مسابقات جهانی بارستا (یا WBC) است که مانند المپیک ، هر سال در کشور جدیدی انجام می شود. رقبای WBC وظیفه دارند در مدت زمان 15 دقیقه 4 اسپرسو ، 4 نوشیدنی شیر و 4 نوشیدنی ویژه را مطابق با استانداردهای دقیق، تهیه کنند. 

خالق نوشیدنی های خاص

علاوه بر مهارت در تهیه دستی شاتها و  نوشیدنیهای اسپرسو ، بعضی از barista بدلیل هنر خود در تهیه لاتهها، قهوه های دودی، depth coffee و یا قهوه cold-brewed معروف هستند. احتمالاً شما به دیدن برگ ها یا قلب های بالای شیر و نوشیدنی های اسپرسو عادت کرده اید. این خلاقیت به آسانی که به نظر می رسد، نیست. برای ایجاد آن باید ریختن شیرداغ را به گونه ای بریزیم که با افزایش سطح آن ، یک طرح خاص را تشکیل دهد و پیچیدگی آن با افزایش مهارت های baristaها بیشتر می شود. 

معانی دیگر “Barista”

علاوه بر کسی که اسپرسو و نوشیدنی های مرتبط با آن درست می کند ، ممکن است اصطلاح barista به مجله Barista ، کافی شاپ Barista PDX در شهر اسپرسو دوست Portland ، Oregon ، Barista Prima Coffeehouse K-Cup یا coffee chain Barista هند نیز مرتبط باشد، که یک شرکت Lavazza (نوعی قهوه محبوب ایتالیایی) است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *