آیا قهوه دم سرد برایتان بهتر است؟

آیا قهوه دم سرد برایتان بهتر است؟

آیا قهوه دم سرد برایتان بهتر است؟ قهوه دم سرد و بررسی خصوصیات آن مبحثی است که در این مقاله قصد بررسی آن را داریم.

نگذارید عنوان گولتان بزند. ما عاشق قهوه دم سرد هستیم و حتی پیش از این هم مطالبی در مورد آن برایتان تهیه کرده‌ایم. اما چیزی که تحملش را نداریم اطلاعات غلط است. از قرار معلوم، با جستجوی بحث سلامت در اینترنت، قطع به یقین کمی اطلاعات غلط را پیدا می‌کنید. به این ترتیب برای این که واقعیات را در کنار هم قرار دهیم، مدارک علمی موجود در این رابطه را جمع‌آوری کردیم و به صورت خلاصه در زیر آورده‌ایم.

مقدمه

تقریبا تمام بحث‌های مربوط به فواید قهوه دم سرد مربوط به اسید پایین‌تر آن نسبت به قهوه گرم است. منطق می‌گوید:

  • در دمای پایین، اسیدهای چرب کم‌تر داخل آب حل می‌شوند.
  • کم‌تر بودن اسید چرب منجر به اسیدی شدن بیشتر می‌شود.
  • اسید برایتان ضرر دارد!

متاسفانه مطالعه‌ای پیدا نکردیم که PH را مقایسه کند اما مطالعات مختلف می‌تواند مقداری از واقعیات را به ما در این رابطه بگوید.

پس آیا قهوه دم سرد برایتان بهتر است؟

۱) اسید قهوه دم سرد تنها مقداری کم‌تر از قهوه گرم دمی است.

درست است. به نظر می‌رسد مقدار PH قهوه سرد تنها ۱۶ درصد اسید کم‌تری نسبت به قهوه گرم دارد. این در حالی است که در منابع عمومی این عدد را ۶۰ درصد اعلام می‌کردند. بررسی ها نشان می‌دهد که به صورت متوسط تقریبا ۱۶ درصد تفاوت اسیدی وجود دارد. با این حال در برخی قهوه‌ها کاهش اسیدی تا ۶۰ درصد هم دیده شد.

پس بنابراین قهوه دم سرد، اسید کمتری دارد؟ بله اما مقدار آن ۱۶ درصد کمتر است. حالا این مقدار چقدر تفاوت روی میزان سلامتی‌تان دارد؟ قضاوت با شما است.

۲) قهوه دم سرد آنتی‌ اکسیدان کمتری نسبت به قهوه گرم دمی دارد.

قهوه گرم به صورت متوسط دارای ۲۰ درصد فعالیت آنتی‌اکسیدان بیشتری نسبت به قهوه دم سرد است. جالب است بدانید که این موضوع رابطه‌ای هم با افزایش نسبی مقدار حل شدن اسیدهای چرب دارد. پس شاید بتوان گفت قهوه گرم از نظر آنتی‌اکسیدان برایتان بهتر است.

۳) بهتر بودن قهوه دم سرد برای سلامت روده احتمالا به دلیل پایین‌ بودن اسید چرب آن نیست.

به نظر می‌رسد دلیل این که قهوه دم سرد روده را کمتر اذیت‌ می‌کند، پایین‌تر بودن اسیدیته آن نیست. بلکه دلیل آن مواد پلی‌ساکاراید است.

در مطالعه‌ای که اخیرا انجام شده، تاثیرات بایولوژیکی مقدار بالای پلی‌ساکاراید موجود در قهوه دم سرد بررسی شد. به نظر می‌رسد طبق این تحقیق، پلی‌ساکاراید خام (شکر) که از قهوه دم سرد بیرون می‌آید عملکردهای ماکروفاژی را در سیستم داخلی تحریک می‌کند. به صورت ساده‌، ماکروفاژها با سلول‌های بد و بیماری‌های داخل روده‌تان می‌جنگند.

حتما این مطلب را دوست خواهید داشت
8 نمونه از تجهیزات ضروری برای راه اندازی کافه

در پایان…

از نظر ما همان قهوه‌ای را بنوشید که از آن بیشتر لذت می‌برید. اگر تنها دلیلتان برای مصرف قهوه سرد مزایای سلامتی آن است، بایستی بدانید که مزایای آن چندان نسبت به انواع دیگر زیاد نیست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *