آموزش انواع اسپرسو

آموزش انواع اسپرسو

آموزش انواع اسپرسو مبحثی است که در این مقاله قصد بررسی آن را داریم.

اسپرسو نوعی قهوه غلیظ است که به یک روش متفاوت تهیه قهوه گفته می شود. در واقع اسپرسو نوعی از قهوه ی جدید نیست و تنها به دلیل نوع روش تهیه، با این نام خوانده می شود.

همانطور که حتما می دانید تهیه اسپرسو، یکی از فعالیت های باریستا ها بوده و یک باریستا من حرفه ای علاوه بر تهیه انواع اسپرسو، بایستی بتواند این نوشیدنی خوش طعم را در انواع نوشیدنی های دیگر نیز به کار برده و آن را با بهترین دیزاین ممکن و اندازه های مناسب سرو نماید. 

بنابراین در این نوشتار قصد داریم تا در خصوص آموزش انواع اسپرسو که یکی از سرفصل های اصلی برای مشاغل باریستامن می باشد، توضیحاتی را به شما همراهان همیشگی کافه ساز ارائه نماییم.

نکاتی در خصوص تهیه و آموزش انواع اسپرسو

برای آموزش انواع اسپرسو نخست شما بایستی نکاتی را در این خصوص بدانید تا بتوانید از هر حیث یک اسپرسو خوش طعم و با کیفیت را به مشتریان خود ارائه نمایید.

بنابراین از جمله نکاتی که برای تهیه اسپرسو بایستی در نظر داشته باشید عبارت است از:

 1. میزان آسیاب

همانطور که می دانید میزان آسیاب قهوه برای تهیه انواع اسپرسو از اهمیت بالایی برخوردار است و شما برای داشتن یک اسپرسو عالی بایستی ابتدا به پودر کردن قهوه توجه ویژه داشته باشید. 

میزان آسیاب کردن قهوه به طور مستقیم وابسته به روش تهیه قهوه است. بنابراین چنانچه قصد تهیه اسپرسو را دارید، ابتدا باید قهوه را به درستی آسیاب کنید به گونه ای که وقتی قهوه ی پودر شده را با انگشتان خود لمس می کنید، کمی زبری همچون دانه های نمک را میان دستان خود حفظ کنید.

 1. میزان پودر قهوه

اگر چه که می توانید به طور مکرر با آزمون و خطا اسپرسو های متفاوت با میزان پودر قهوه متفاوت را تهیه کنید تا مقدار مناسب و دلخواهتان را با خروجی مناسب به دست آورید اما به طور کلی می توانید جهت تهیه یک فنجان اسپرسو که با یک شات دوبل حاصل می شود، از حدود 18 تا 22 گرم پودر قهوه استفاده نمایید.

توجه کنید که میزان قهوه مصرف شده در خروجی قهوه بسیار تاثیرگذار خواهد بود. به این معنا که بهتر است در هنگام تهیه اسپرسو در ریختن پودر قهوه زیاده روی نکنید تا یک اسپرسو متعادل داشته باشید. چرا که پودر قهوه بیش از اندازه ممکن است سبب تلخی بیش از حد اسپرسو و یا حتی آسیب به دستگاهتان شود.

 1. آب
حتما این مطلب را دوست خواهید داشت
انتخاب مبلمان کافه

یکی دیگر از نکاتی که پیش از آموزش انواع اسپرسو بایستی در نظر بگیرید، آب است. آب در تهیه انواع قهوه و اسپرسو و البته طعم آن از اهمیت بالایی برخوردار است. در واقع کیفیت آب، به طور مستقیم بر کیفیت قهوه خروجی تاثیر گذار بوده و همچنین کیفیت نامطلوب آب مصرفی ممکن است بر دستگاه ها و تجهیزات اثرات نامطلوبی را اعمال کند.

بنابراین پیش از هر اقدامی بهتر است از کیفیت آب مصرفی مورد استفاده برای اسپرسو اطمینان حاصل کنید. برای این منظور می توانید از دستگاه های سنجش سختی آب استفاده کرده و یا از اداره آب و فاضلاب شهر خود، سختی آب را جویا شده و چنانچه رسوبات و مواد معدنی موجود در آب بالا بود، بهتر است از دستگاه های تصفیه آب استفاده نمایید.

 1. دمای آب

در برخی از دستگاه های اسپرسو ساز، میزان دمای آب به صورت دستی قابل کنترل بوده و شما می توانید براساس سلیقه و تست های مکرر، دمای مورد نیاز آن را تنظیم نمایید اما چنانچه دستگاه شما این ویژگی را ندارد نیز توجه کنید که بهترین دما برای تهیه یک اسپرسو عالی، چیزی حدود 90 تا 95 درجه سانتی گراد است. بنابراین بهتر است تا رسیدن دمای دستگاه به این میزان کمی صبر کنید و پیش از تهیه اسپرسو و فعالیت های دیگر، دستگاه را روشن نمایید تا آب به خوبی گرم شود.

 1. فشرده سازی

تمپر یکی از وسیله های کاربردی برای تهیه قهوه است. به کمک این وسیله شما می توانید پودر قهوه را درون فیلتر دستگاه فشرده کنید تا جریان آب درون آب محدود شود و در نتیجه آب با قهوه به خوبی ترکیب شود و خروجی مناسبی را به ما بدهد.

توجه کنید که فشرده سازی قهوه یکی از مراحل اصلی تهیه اسپرسو با دستگاه است و میزان فشاری را که شما به تمپر وارد می کنید بایستی حدود 13 کیلوگرم و در راستای عمودی باشد تا قپودر قهوه به خوبی متراکم شده و یک اسپرسو عالی را به دست دهد.

 1. زمان

با در نظر گرفتن میزان پودر قهوه متناسب، معمولا شما حدود 25 تا 30 ثانیه زمان نیاز دارید تا یک فنجان اسپرسو توسط دستگاه پر شود. در واقع شما می توانید با آموزش انواع اسپرسو و فراگیری روش های آن در کمتر از 30 ثانیه یک اسپرسو عالی را تهیه نمایید.

 1. خروجی اسپرسو

مقدار اسپرسو خروجی نیز بسته به میزان پودر قهوه استفاده شده در دستگاه و اسپرسو خروجی اندازه گیری می شود. در واقع یک یک فنجان اسپرسو که با یک شات دوبل حاصل می شود با اندازه های ذکر شده در تمامی مراحل بالا و بدون لحاظ کردن وزن حدودی فنجان، چیزی حدود 30 گرم خروجی اسپرسو دارد.

اسپرسو پایه چه نوشیدنی هایی است؟

همانطور که می دانید اسپرسو که یک نوشیدنی پرطرفدار است، نخستین بار در اوایل قرن 20 میلادی در کشور ایتالیا و شهر میلان اختراع شد. این نوشیدنی پایه بسیاری از نوشیدنی های دیگر است و بنابراین آموزش انواع اسپرسو می تواند زمینه ساز فراگیری انواع نوشیدنی های دیگر باشد.

از جمله نوشیدنی هایی که با پایه اسپرسو تهیه می شوند، عبارتند از:

 • کاپوچینو 
 • کافه آمریکانو
 • کافه ماکیاتو
 • کافه لاته
 • کورتادو
 • لاته آرت
 • لانگو
 • لاته ماکیاتو
 • دوپیو یا دابل اسپرسو
 • آفوگاتو
 • لانگ بلک
 • کن پانا
 • ریسترتو
 • دابل ریسترتو

میزان سرو اسپرسو

میزان مجاز مصرف کافئین در روز برای هر فرد چیزی حدود 200 میلی گرم می باشد بنابراین تهیه انواع اسپرسو بایستی به دقت انجام گیرد.

بنابراین در آموزش انواع اسپرسو می آموزید که میزان کافئین در واحد حجم اسپرسو از دیگر نوشیدنی ها معمولا بیشتر است، به همین جهت غالبا این نوشیدنی را در مقیاس های کوچک سرو می کنند. در واقع 60 میلی لیتر اسپرسو چیزی حدود 80 تا 150 میلی گرم کافئین دارد که همین میزان کافئین در 240 میلی لیتر قهوه موجود می باشد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *