بهترین روش تعیین دمای شیر برای قهوه چیست؟

بهترین روش تعیین دمای شیر

بهترین روش تعیین دمای شیر برای قهوه مبحثی است که در این مقاله قصد بررسی آن را داریم.

تداوم و ثبات دمای شیر در تهیه قهوه از اهمیتی بسزایی برخوردار است. شاید بپرسید چرا؟ خب مطمئنا برای تهیه یک قهوه عالی، ثبات دمای شیر نقش بزرگی در طعم قهوه دارد. به این ترتیب، در این مطلب به دنبال بهترین و قابل اطمینان‌ترین راه برای تعیین دمای مناسب شیر هستیم.

روش

در این مقاله ما به دنبال دقیق‌ترین و باثبات‌ترین راه ممکن برای گرم کردن شیر تا دمای ۶۵ درجه هستیم (چرا که در بررسی هایمان به این نکته رسیدیم که دمای ۶۵ درجه برای شیر ایده‌آل است). از یک ترموستات دیجیتال UNI-T UT325 با یک ترموکوپل تنظیم‌شده نوع K برای تعیین دمای دقیق شیر در زمان بررسی هایمان استفاده کردیم. همچنین دو باریستا هم داشتیم که هرکدام از آن‌ها چندین بار هر روش را تست می‌کردند. روش‌های گرم‌ کردن شیر شامل موارد ذیل بود:

  • دست و احساس باریستا
  • برچسب دما
  • دماسنج
  • اوبرمیلک

روش اول: دست و احساس باریستا

این روش یک روش راحت و آسان برای هر باریستا است. باریستا از تجربه و احساس خود برای تعیین زمان مناسب برداشتن شیر از روی شعله استفاده می‌کند.
در زمان اندازه‌گیری دمای شیر با دست، باریستا اول توانست به دمای معتدل ۶۲ درجه برسد و باریستا دوم به دمای ۶۵.۴ رسید. به این ترتیب باریستا دوم توانست راحتر به دمای مورد نظر ۶۵ درجه دست پیدا کند اما باریستا دوم ثبات بیشتری در گرم کردن شیر داشت. به طور متوسط، این دو توانستند شیر را در ۹۵ % مواقع ۳ درجه پایین‌تر یا بالاتر از دمای مناسب گرم کنند.

حال، آیا ما فکر می‌کردیم که نتایج این‌گونه دربیایند؟ هم بله و هم خیر. یکی از دلایلی که روی دمای شیر تمرکز کردیم این بود که می‌خواستیم بدانیم چقدر باریستاها می‌توانند با دستشان دقیق و باثبات عمل کنند. همان‌طور که در بالا ذکر کردیم، باریستای اول ثبات بیشتری در رساندن شیر به دمای مناسب داشت، با این حال دقت باریستای دوم در رسیدن به دمای ۶۵ درجه بیشتر بود.

باید ذکر کرد که جانب‌گیری قابل توجهی را مشاهده نکردیم. هم‌چنین لازم به ذکر است که ما ۷ آزمایش پشت سر هم را انجام دادیم (دستان باریستا ها با ارزش است).

روش دوم: برچسب دما

برچسب‌های دما دارای کریسیتال‌های مایع حساس به دما هستند و زمانی که شیر به دمای معینی می‌رسد تغییر رنگ می‌دهند. در این آزمایش که دمای ۶۵ درجه مد نظر بود، ما از برچسب‌های دما با برند Temptag استفاده کردیم.

حتما این مطلب را دوست خواهید داشت
چگونه مکان کافی شاپ خود را در گوگل مپ و دیگر برنامه ها ثبت نماییم؟

باریستا اول با این برچسب‌ها توانست شیر را به طور متوسط در دمای ۶۶.۴ درجه بیرون بیاورد. باریستای دوم هم توانست شیر را به طور متوسط به دمای ۶۴.۲ درجه برسد. هیچ‌کدام از باریستاها هیچ تجربه پیشینی با برچسب‌های دما نداشتند و هر دو در مورد دقت این برچسب‌ها شگفت‌زده شده بودند.

روش سوم: دماسنج لیوانی

در روش سوم دماسنج‌های سنتی لیوانی را انتخاب کردیم. باریستای اول توانست به دمای متوسط ۶۷.۳ و باریستای دوم به دمای ۶۷.۵ برسد. این دماها با خطای تقریبی ۱.۵ درجه همراه بودند. بنابراین، دماسنج‌ها منابع قابل اطمینان و باثباتی برای اندازه‌گیری دمای شیر هستند. با این وجود، آن‌ها بایستی به صورت مرتب تنظیم شوند.

روش چهارم: اوبرمیلک

اگر با اوبرمیلک (Ubermilk) آشنا نیستید باید گفت، اوبرمیلک دستگاهی خودکار برای گرم کردن شیر است. درست خواندید، شما یک دکمه را فشار می‌دهید و شیر گرم شده بیرون می‌آید.

در ابتدا اوبرمیلک را هفت مرتبه تست کردیم اما متوجه شدیم که پنج تست اول دقیق نبودند چرا که قسمت گرم‌کننده در حال داغ شدن بود. بنابراین دوباره ۲۵ مرتبه تست گرفتیم. در تست‌هایمان متوجه شدیم که در یک سطح ثابت، اوبرمیلک دمای متوسط ۶۲.۵ درجه را به دست می‌آورد. ۹۵ درصد مواقع، شیر به دست آمده از اوبرلینک دمای بیشتر از ۶۵ درجه و دمای کم‌تر از ۶۱ درجه را نداشت.

حال با این اطلاعات این سوال پیش می‌آید که آیا این تفاوت ۱ تا ۳ درجه تفاوت زیادی روی طعم قهوه می‌گذارد؟

تعیین دمای شیر با اوبرمیلک

دمای ایده‌آل شیر برای قهوه چیست؟

از پنج نفر خواستیم تا ۶ لیوان قهوه در دماهای ۵۵،۵۷،۶۰،۶۲،۶۰ و ۶۷ درجه را مزه کنند. متوجه شدیم که دمای مطلوب برای چهار نفر از این پنج نفر، چیزی بین ۶۰ تا ۶۵ درجه بود. هر پنج نفر ترجیح می‌دادند که قهوه بین دماهای ۶۲ تا ۶۵ گرم شده باشد. جالب است بدانید که تسترهای ما ذکر کردند که طعم «قهوه» در دمای بین ۶۰ تا ۶۵ بیشتر قالب بود.

البته این مطالعه روی مردم استرالیا آزمایش شده اما مشخص است که مردم استرالیا قهوه را بین ۳ درجه بیشتر یا کم‌تر از ۶۳ می‌پسندند. این دما عالی است چرا که با روش دست، باریستا ها می‌توانند ۹۵ درصد اوقات دما را درست تشخیص دهند. با این حال قابل ذکر است که این آمار به معنای آن است که ۵ لیوان از ۱۰۰ لیوانی که قهوه‌چی به شما می‌دهد ممکن است شیر آن بیش از حد یا کم‌تر از حد گرم شده باشد.

این بدان معنی نیست که دیگر روش‌ها خطا ندارند. دیگر روش‌های کنترل دمای شیر خطای ۳ لیوان در ۲۰۰ لیوان را می‌دهند. البته جالب است که در مورد اوبرمیلک که دمای متوسط پایین‌تر از دمای هدف است، انتظار داریم که دمای ۶۱ درجه برای برخی مصرف‌کنندگان سرد باشد. شاید ترفندی که می‌توان استفاده کرد این باشد که دمای تنظیمی اولیه را چند درجه بالاتر در نظر گرفت.

حتما این مطلب را دوست خواهید داشت
آموزش انواع قهوه های دمی

پس بهترین روش تعیین دمای شیر برای قهوه چیست؟

زمانی که بحث دقت در میان است، مشخص است که اوبرمیلک در صدر است. اوبرمیلک دمای با ثبات‌تری را برای شیر و لیوان‌های قهوه شما فراهم می‌کند.

برچسب‌های دما هم خوب عمل کردند. استفاده از آن‌ها راحت بود، یاد گرفتنشان ساده بود و روی لیوان هم تمیز و مرتب به نظر می‌رسیدند. تولید مجدد برای این برچسب‌ها پایین است چرا که باریستا باید مرتب به آن‌ها چشم داشته باشد. چند مشکل دیگر هم با آن پیدا کردیم:

۱) اگر باریستا باید مرتب به برچسب‌ها نگاه کند پس این موضوع برای بحث خدمات به مشتری چه معنی دارد؟

۲) این روش هنوز هم وابسته به باریستا است تا شعله را خاموش کند و به دمای مناسب برسد. 

در مورد روش استفاده از دست باریستاها، باریستای اول توانست به دمای متوسط ۶۲ درجه برسد که یک انحراف ۱.۷۳ درجه‌ای داشت. باریستای دوم هم توانست به دمای متوسط ۶۵.۴ برسد که انحرافی ۲.۵۱ درجه‌ای را در آن یافتیم.

موقع استفاده از برچسب‌های دما،باریستای اول به دمای متوسط ۶۶.۳ با انحراف ۲.۲۹ و باریستای دوم به دمای ۶۴.۲ با انحراف ۳.۱۳ درجه‌ای رسیدند.

در زمان استفاده از دماسنج،باریستای اول توانست به متوسط دمای ۶۷ درجه با انحرافی ۱.۶۴ درجه‌ای وباریستای دوم توانست به دمای متوسط ۶۷.۵ با انحرافی ۰.۷۶ درجه برسد.

به صورت کلی، مشخص بود که کارآمدترین روش برای گرم کردن باثبات و بادقت شیر استفاده از اوبرمیلک بود که غیر از گرم کردن مناسب شیر اجازه زمان آزاد بیشتری را به باریستاها می‌داد. کار با برچسب‌های دما هم مفرح و غافل‌گیرکننده بود. تمام روش‌ها نشان دادند که در بحث رساندن دما به یک درجه مشخص مناسب و خوب هستند. در نهایت از هر روشی که خواستید استفاده کنید، بیشتر اوقات قهوه‌ای با دمای مطلوب را به دست خواهید آورد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *