8 ایده اساسی جهت حفظ مشتریان کافه

جذب مشتری برای کافه

تصور کنید که قرار است شبی را با خانواده یا بهترین دوست تان، در بیرون از منزل غذا صرف کنید. شما برای این شب لحظه شماری کرده اید و منتظر بوده اید تا شبی عالی را با خانواده یا دوستتان در یک کافه جدید بگذرانید.

توقع زیادی دارید تا همه چیز خوب پیش برود و اوقاتی خوش داشته باشید. وقتی وارد کافه می شوید، می بینید که طراحی آن چندان دلچسب نیست. شما به سمت میزی هدایت می شوید که صندلی هایش نامناسب است.

تمامی این موارد باعث ناراحتی تان می شود، در حالی که انتظار چیزی فراتر و بهتر را داشتید.

 موزیک افتضاح است، منو خیلی ابتدایی به نظر می رسد و آویزهای بالای میز شما باعث سر دردتان می شود. حتی  اگر کیفیت غذا هم خوب باشد، شما به خودتان قول می دهید که دیگر به آنجا باز نگردید چرا که فضا و دکوراسیون آن کافه افتضاح بوده است.

امروزه مردم فقط برای غذا خوردن و یا نوشیدن یک فنجان قهوه به بیرون از خانه نمی روند، بلکه می خواهند علاوه بر کسب تجارب متفاوت، اوقاتی خوش را سپری کنند. غذا یا قهوه را در منزل خودشان هم می توانند تهیه کنند.

پس کافه ها و رستوران ها باید دارای فضای داخلی زیبا و جذابی باشند، تا بتوانند مشتریان خود را دوباره به آنجا باز گردانند. طراحی داخلی مناسب، می تواند نکته قوت خوبی باشد تا شما را از رقبای خود پیشی بگیرید.

جذب مشتری کافی شاپ

آیا میدانستید که این مدیریت نامناسب است که موجب می گردد که حدود 60%  از کافه ها و رستوران ها در سال اول تاسیس با شکست مواجه شوند؟

پس به دقت همه چیز را مد نظر قرار داده تا بتوانید مشتریان تان را نگه دارید و در این بازار پر از رقابت پیروز باشید.

در این مقاله 8 ایده و نکته اساسی را به شما معرفی می کنیم که کمک بسزایی به شما در روند جذب و نگه داشتن مشتری تان می کند.

 

1- مکان و موقعیت کافه

مکان و موقعیت مکانی کافه شما نکته ای بسیار مهم در روند جذب مشتری است. شما نمی توانید کافه تان را در یک پارکینگ خالی در یک محله قدیمی احداث کنید. این موقعیت مکانی کافه است که  نوع مشتری، تعداد آنها و همچنین منوی شما را مشخص می کند.  برای راه اندازی کافه سه مکان بسیار مناسب وجود دارد:

نبش خیابان

 مکان و موقعیت کافه را به گونه ای انتخاب کنید که نزدیک در یک چهارراه باشد. چرا که هنگام رفت و آمد در صبح یا عصر مشتریان زیادی جذب خواهند شد.

محله دنج

اگر به دنبال مکانی هستید که در آن ساکنان بسیاری وجود داشته باشند، به دنبال محله ای بروید که کمترین تعداد رقبا را داراست. اگر کافه های زیادی در آن محل باشد، تعداد مشتریان قطعا کم خواهد بود. کافه خود را را در محله ای راه اندازی کنید که هم دنج باشد و هم تعداد رقبا کم باشد.

حتما این مطلب را دوست خواهید داشت
تجهیزات مورد نیاز در راه اندازی کافه

مراکز تجاری و خرید

مراکز خرید هم گزینه های مناسبی برای راه اندازی کافه خواهند بود. چرا که میز رفت و آمد عموم مردم در آنجا زیاد خواهد بود و قطعا پیشرفت زیادی خواهید کرد.

مکان مناسب کافه

2- فضای خارجی کافه

توجه به فضای خارجی کافه از نکات بسیار مهم در جهت راه اندازی کافه است. پس این موضوع را دست کم نگیرید. فضای خارجی کافه باید با فضای داخلی کافه هماهنگ باشد. شما می توانید با استفاده از پنجره ها و شیشه خور های زیاد، میزان مشتری هایتان را زیاد تر کرده و فضای دلچسب و دنج برایشان فراهم کنید. کمی اصالت به خرج دهید و از لوگو و سر در های زیبا استفاده کنید.

فضای خارجی کافه

3- نورپردازی کافه

طراحی داخلی فوق العاده یک رستوران با یک نورپردازی خوب همراه است. ظرافت به خرج دهید.  نورپردازی فضاهای داخلی تجاری و یا مسکونی با هم متفاوت است. نورپردازی مناسب نه تنها باعث ایجاد یک نگرش مثبت می شود ، بلکه اشتهای مشتریان را نیز بیشتر می کند. اگر نورپردازی کافه شما بد باشد،  شما مشتریان خود را به تدریج از دست می دهید.

نورپردازی کافه

فضای داخلی کافه باید نورپردازی روشن و ملایمی داشته باشد، تا بتواند یک انرژی مثبت را در فضا القا کند. در ادامه این مقاله به چگونگی ایجاد نورپردازی مناسب برای فضای داخلی کافه ها خواهیم پرداخت:

نورپردازی مصنوعی

عموما نورپردازی داخلی کافه ها از سه نوع تکنیک نورپردازی محیطی، نورپردازی با تاکید بر فضا یا شی خاص  و نورپردازی تزئینی تشکیل شده است. گاها پیش می آید صاحبان کافه ها برای نورپردازی تخصصی نیز سرمایه گذاری می کنند.

نورپردازی مصنوعی کافه
نورپردازی مصنوعی در کافه

فضای داخلی با نورپردازی محیطی

این نوع نورپردازی به معنای پخش نور به نحوی یکدست و یکسان در فضای موجود داخل کافه است. نور پردازی محیطی زیربنای نورهای بعدی است که برای افزایش زیبایی فضای داخلی کافه استفاده می گردد.

فضای داخلی با نورپردازی محیطی
فضای داخلی با نورپردازی محیطی کافه

فضای داخلی با نورپردازی با تاکید بر فضا یا شی خاص

در این نورپردازی با برجسته کردن ویژگی های خاص یک شی یا فضا، آن را برجسته تر می کنیم. این شی یا فضا ها می تواند نقاشی، تصاویر، غذا، نوشیدنی و یا حتی کارهای هنری لوکس باشد

فضای داخلی با نورپردازی با تاکید بر فضا یا شی خاص

فضای داخلی با نورپردازی تزئینی

این نورپردازی به طراحی داخلی کافی شاپ زیباتر می کند. نورپردازی تزئینی با نشان دادن جزئیات طراحی داخلی کافه صورت می گیرد.

فضای داخلی با نورپردازی تزئینی
فضای داخلی با نورپردازی تزئینی کافه

نورپردازی طبیعی

شما می توانید از تلفیق نور طبیعی و طراحی داخلی کافه بهره برده و فضای داخلی کافه را جذاب تر کنید. این کار باعث می شود تا فضای داخلی شما جذاب تر و چشمگیر تر باشد.

نورپردازی طبیعی در کافه

4- رنگ وسایل داخل کافه

ترکیب رنگ و وسایل داخل کافه بسیار مهم است. استفاده همزمان با این دو مورد باعث می شود زیبایی های بصری فضای داخلی افزایش یابد. از سوی دیگر، اگر به این دو مورد توجه نکنید، فضای داخلی شما قطعا کسالت آور خواهد بود. اگر می خواهید توجه مشتری هایتان به کافه شما جلب شود، رنگ های مناسبی را انتخاب کنید که با وسایل متناسب هماهنگ شوند.

حتما این مطلب را دوست خواهید داشت
نکات کاربردی به هنگام راه اندازی یک کافه
ویرایش رنگ وسایل داخل کافه

کافه ها در واقع نسل های بعدی قهوه خانه ها هستند، رنگهای اصلی موجود در قهوه خانه ها رنگ های تیره، و خاکی هستند. اما امروزه دیگر رنگ های تیره کاربردی ندارد.کافه ها بر اساس فضای داخلی از نوع رنگ، استایل و اجناس به 4 دسته تقسیم می گردند:

کافه های بیرون بر

کافه های بیرون بر مانند کافه های زنجیره ای استار باکس هستند. جذابیت این کافه ها در این است که شما می توانید هم در آن محل غذایتان را صرف کنید و هم با خود ببرید. ممکن است در این نوع کافه ها فضا برای نشستن کوچک باشد و بیشتر فضا را صف ها غذا یا رفت و آمد عموم مشتریان در بر گرفته باشد. رنگ و وسایل این کافه ها از لوگوی این کافه ها پیروی می کنند.

کافی شاپ های بیرون بر

کافه های پاتوق

کافه های پاتوق به اصالت خود بسیار پایبند هستند. محصولات این کافه ها حدودی گرانقیمت هستند اما از لحاظ فضا، فضایی بسیار معمولی دارند. این کافه ها دارای فضایی بزرگ هستند، و می توان برای چیدمان میزها و نشیمن ها  انتخاب های بسیاری داشت.

کافه های پاتوق

کافه های اقتصادی

کافه های تجاری بسیار شیک تر و صمیمانه تر از دیگر انواع کافه ها است. در این کافه ها از طرح های قدیمی و آوانگارد گرفته تا طراحی های شیک، استفاده می شود. در کل فضای این کافه ها بسیار شیک و در عین حال صمیمانه است.  مشتریان همیشه بدون ترس از هزینه ی بالا، در این نوع کافه اوقات خوشی را سپری می کنند.

رنگ و وسایل این کافه ها بر اساس تم انتخابی است.

کافه های اقتصادی
کافی شاپ اقتصادی

کافه هایی با سبک قدیمی

عموما این کافه های قدیمی یک سبک قدیمی دارند که در آنکه هیچ گونه اثر و آثاری از دنیای مدرن و معاصر درمعرض دیدگان مشتری نیست. در این کافه ها از نورهای گرم استفاده می شود و فضایی گرم و صمیمانه دارند.

رنگ و وسایل که در این کافه هایی با این طرح استفاده می شود بسیار منحصر به فرد می باشد و از رنگ ها با تن ها و سایه های قهوه ای رنگ استفاده می شود. با استفاده از دیوارهای آجری، کتابخانه ی بلند، رنگ های خاکی و لامپ های ساده ی آویخته از سقف می توان این کافه ها را جذاب تر کرد.

کافه هایی با سبک قدیمی

5- افزایش اشتهای مشتری با استفاده فضای داخلی

افزایش اشتهای مشتری یکی از گزینه های مثبت در روند مشتری مداریست. با استفاده از طراحی فضای داخلی و با روانشناسی رنگ ها می توانید در این زمینه موفق باشید. تحقیقات حاکی از آن هستند که رنگ های عمیق با تن های طلایی رنگ، به صورت ناخودآگاه اشتهای مشتری را افزایش می دهد

حتما این مطلب را دوست خواهید داشت
چند نکته برای راه اندازی و افتتاح یک کافه و رستوران جدید
افزایش اشتهای مشتری با استفاده فضای داخلی

به همین دلیل، اکثر کافه ها از تن های قرمز، قهوه ای و طلایی استفاده می کنند. انتخاب غذا در کافه ها محدود است، اما همین هم غنیمتی است. بنابراین تن رنگ انتخابی برای کافه و وسایل کافه می بایست خاکی رنگ و کمی قرمز باشد. نورپردازی هم می بایست به صورت کم رنگ و با تاکید بر روی شی و فضا های خاص با نور طلایی باشد.

نور طلایی در کافه

رنگ های قرمز و زرد

اکثر رستوران های زنجیره ای بزرگ دنیا از رنگ های قرمز و زرد جهت افزایش اشتهای مشتری استفاده می کنند.

اما این رنگ ها هرگز برای فضای داخلی یک کافه مناسب نمی باشد. رنگ های جیغ هرگز برای فضای آرامش بخش یک کافه مناسب نیست. شما می توانید رنگ های قرمز را با انتخاب تن های تاریک و کاربرد آن برای صندلی ها استفاده کنید و یا می توانید از رنگ زرد ان هم در میزان کم در وسایل دکوری استفاده کنید.

÷
پدیده کچاپ خردل

6- استفاده از سبک های معماری مختلف

این نکته هم در جای خودش، نکته ای مثبت در روند افزایش میزان مشتری هایتان است. در معماری کافه تان می توانید غذا و منو های تان را در فضای داخلی رستوران بکار ببرید  به عنوان مثال شما می توانید کافه تان را به شکلی طراحی کنید که در آن شکلات از سقف سرازیر شده است.

استفاده از سبک های معماری مختلف

 و یا از چراغ های آویز از سقف به شکل کاپ کیک استفاده کنید. پس سعی کنید از تلفیق غذا ها و معماری کافه تان استفاده کنید.

7- ایجاد تعادل فی ما بین عملکرد و طرح کافه

طرح کافه یکی از اصلی ترین نکات فضای داخلی کافه است. شما  هم می توانید از میز و صندلی ساده استفاده کنید و یا یک از مبلمان طراحی شده. همه این موارد بستگی به طرح کلی فضای داخلی دارد. همیشه یک تعادل بین عملکرد و طرح کافه ایجاد کنید.

هنگامی که صحبت از عملکرد در میان است، فضای راهروها را در نظر داشته باشید. راهروها باید اندازه ی کافی عریض باشد که کارمندان هم بتوانند به راحتی رفت و آمد کنند و هم زیبایی کافه را از بین نبرد.

ایجاد تعادل فی ما بین عملکرد و طرح کافه

8- موسیقی و افزایش اشتهای مشتریان

جدا از جنبه های بصری فضای داخلی کافه ، شما می توانید اشتهای مشتریان خود را با موسیقی تحت تاثیر قرار داده وافزایش دهید. موسیقی بر روی احساس مشتریان تاثیر می گذارد.

 اگر مشتریان شما هم از فضای داخلی و هم از موسیقی خوششان بیاید، مطمئنا به رستوران شما باز خواهند گشت و از آن تعریف و تمجید خواهند کرد.

موزیک کافه و رستوران

شما می توانید با استفاده از تمامی نکاتی که در این مقاله نام بردیم، باعث شوید تا مشتریانتان همیشگی شوند.

1 دیدگاه برای “8 ایده اساسی جهت حفظ مشتریان کافه

  1. امیری گفته:

    از مطلبی که نوشته بودین خوشم اومد امیدوارم این اینترنت رو از ما نگیرن. من خودم به شخصه همه کارام رو اینترنتی انجام میدم. اینجا هر چیزی که میخوایم پیدا میشه و کسایی مثل شما با ارائه مطلبای بدردبخور دارن بهمون کمک میکنن که کارمون سریع تر راه بیفته. حتی دیدم واسه لوله بازکنی برچسب دیگه نیازی نمیشه و با دوتا کلیک ساده میشه چاه بازکن پیدا کرد! دم همگی شما صاحبای سایت های مختلف گرم که اینطوری کارمون رو راحت کردین.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *